Medetka – stebuklinga gėlė, kuri gydo daugiau nei 100 ligų ir auga beveik kiekviename kieme
Ar jums pažįstamas tas jausmas, kai vaikiškomis vasaromis bėgiojote basomis kieme, o po kojomis gėlėsi ryškiai oranžinės ar geltonos gėlės? Dažniausiai jas vadinome tiesiog „kiemo papuošalais“, bet retai susimąstydavome, kad šios paprastos medetkos savo žieduose slepia tikrą gamtos vaistinėlę. Daugelis jų nepastebi – ir visai be reikalo! Medetka (lot. Calendula officinalis) – bene universaliausias žolinis augalas, kurio nauda sveikatai stebina net šiuolaikinius mokslininkus.
Šiame straipsnyje išsamiai aptarsime: – Kodėl medetka vadinama „lietuviškuoju vaistiniu stebuklu“; – Kaip ją atpažinti ir auginti; – Kokios pagrindinės medetkos naudos sveikatai; – Kaip pasigaminti naudingus užpilus, nuovirus, aliejus bei arbatą namuose; – Kada ir kaip rinkti bei džiovinti žiedus; – Dažniausius klausimus – ir išsamiausius atsakymus.
Leiskite papasakoti, kodėl verta iš naujo pažvelgti į šią nepaprastą, visur augančią gėlę.
Medetka: daugiau nei tik kiemo puošmena
Turbūt kiekvienas vaikystėje esame matę geltonų ar oranžinių žiedų kupinus krūmelius prie močiutės namų, daržų ar sodybos vartų. Tačiau vargu, ar visi žinojome, kad šie paprasti augalai – vieni stipriausių liaudies medicinos „vaistų“, vertinami dėl natūralių gydomųjų savybių.
Kodėl tai svarbu? Gyvename laikais, kai natūralumas tampa prabanga. Kuo daugiau cheminių preparatų, tuo dažniau žvalgomės į gamtos pasiūlą. Ir kartais tikrai stebina – kieme augantis augalas gali padėti nuo tiek įvairių negalavimų. Medetkos jau nuo senų laikų naudojamos ne tik arbatoms ar nuovirams, bet ir tepalams, losjonams, net burnos skalavimui.
Medetka – tai „lietuviškasis auksas“, kurio kiekvienas žiedas savyje slepia stiprų priešuždegiminį, žaizdas gydantį, antibakterinį, imunitetą stiprinantį poveikį. Tai nėra tik senolių pasakos – šios gėlės nauda įrodyta moksliškai (šaltinis: Lietuvos sveikatos mokslų universitetas).
Kaip atpažinti vaistinę medetką? Svarbiausi bruožai ir kaip jos nepainioti
Medetkų galima rasti įvairių rūšių, tačiau būtent vaistinė medetka (Calendula officinalis) yra tikroji „gydytoja“. Kaip ją atpažinti, kad nesupainiotumėte su dekoratyvinėmis giminaitėmis?
Pagrindiniai požymiai: – Žiedai: Ryškiai geltoni arba oranžiniai, pilnaviduriai ar pusiau pilnaviduriai. Viduriukas – tamsesnis. – Lapai: Lancetiški, be ryškių dantukų, šiek tiek mėsingi. – Stiebas: Švelniai plaukuotas, kartais lipnus. – Kvapas: Specifinis, žolinis. – Žydėjimo laikas: Visą vasarą, palankiu oru – iki pirmų šalnų.
Jei pastebite šiuos požymius, galite drąsiai rinkti gėles gydomiesiems tikslams. Tik nepamirškite – rinkite tik sveikus, nenuvytusius, nesužiedėjusius žiedus.
Medetkų sudėtis – ką slepia šis spalvingas žiedas?
Dažnai klausiama: „Kas medetkoje tokio ypatingo, kad ji naudinga sveikatai?“ Atsakymas paprastas – viskas slypi jos sudėtyje.
Medetkų žieduose gausu: – Flavonoidų – stiprių antioksidantų, saugančių nuo uždegimų ir lėtinių ligų. – Karotinoidų (pvz., liuteino, beta-karoteno) – stiprina regėjimą, palaiko odos sveikatą. – Eterinių aliejų – turi antibakterinių ir raminančių savybių. – Organinių rūgščių – palaiko gerą virškinimą, valo organizmą. – Dervingųjų medžiagų – ramina ir skatina audinių atsinaujinimą.
Leisk paaiškinti: medetka – tarsi mažas natūralus vaistų fabrikas, iš kurio galime pasigaminti įvairiausių preparatų, tinkančių tiek išoriniam, tiek vidiniam vartojimui.
Medetkų nauda sveikatai: ką sako mokslas ir liaudies tradicijos
Nors iš pažiūros – paprasta gėlė, jos poveikis apima net daugiau nei 100 skirtingų sveikatos problemų. Aptarkime svarbiausius privalumus ir kaip jie pasireiškia kasdienybėje.
1. Priešuždegiminis ir žaizdas gydantis poveikis
Medetka – tikra pirmoji pagalba odai. Ji: – Greitina žaizdų, įbrėžimų, nudegimų gijimą; – Ramina sudirgusią, jautrią ar alergizuotą odą; – Mažina uždegimus, paraudimus, niežėjimą.
Štai kodėl medetkų tepalai ar aliejai dažniausiai naudojami nudegimams, įpjovimams ar net egzemai gydyti.
2. Antibakterinės ir antivirusinės savybės
Medetkų užpilai ar nuovirai padeda apsisaugoti nuo bakterijų, grybelių, virusų. Dėl šių savybių ji naudojama burnos skalavimui, gerklės uždegimams, stomatitui, net nuo peršalimo.
3. Imuniteto stiprinimas ir organizmo valymas
Reguliarus medetkų vartojimas (arbatos, užpilai) stiprina organizmo atsparumą infekcijoms, padeda kovoti su virusais, skatina kepenų veiklą, padeda pašalinti toksinus.
4. Ramina nervų sistemą, mažina įtampą
Medetkų pagrindu ruošti preparatai rekomenduojami esant įtampai, nerimui, nemigai. Švelnus raminamasis poveikis padeda natūraliai atsipalaiduoti.
5. Palaiko virškinimo sistemos sveikatą
Medetkų arbata ar nuoviras malšina skrandžio, žarnyno uždegimus, padeda esant gastritui, opoms, skatina tulžies išsiskyrimą.
6. Naudinga kosmetikoje
Medetkų ekstraktas gausiai naudojamas kremuose, tonikuose, šampūnuose dėl priešuždegiminių, regeneruojančių savybių. Tinka net pačiai jautriausiai odai.
Svarbiausia: skirtingai nei sintetiniai vaistai, natūralios medetkos veikia švelniai, nesukelia priklausomybių ar šalutinių reakcijų, bet nuosekliai stiprina sveikatą.
Kaip vartoti medetkas namuose? Paprasti ir patikimi receptai
Norint pajusti visą medetkų naudą, svarbu tinkamai jas pasiruošti ir vartoti. Pateikiu patikrintus, paprastus receptus, kuriuos galite išbandyti namuose.
Medetkų užpilas nuo uždegimų
Kaip pasigaminti: 1. 1 valgomąjį šaukštą džiovintų medetkų žiedų užpilkite 250 ml verdančio vandens. 2. Uždenkite, palikite 20 minučių pritraukti. 3. Nukoškite ir naudokite gerklės skalavimui, žaizdų plovimui, odos kompresams.
Vartojimas viduje: Galima gerti po pusę stiklinės 2–3 kartus per dieną esant uždegimams, virškinimo problemoms.
Medetkų nuoviras žaizdų gydymui
Reikia: – 2 šaukštai džiovintų žiedų; – 500 ml vandens.
Užvirkite, pavirkite 5 min., palikite atvėsti. Nuplaukite žaizdas, nudegimus ar sudirgusias vietas.
Medetkų aliejus odai
Tai vienas efektyviausių natūralių odos priežiūros sprendimų.
Kaip pasigaminti: 1. Į stiklainį suberkite sausų žiedų (apie pusę stiklainio). 2. Užpilkite kokybišku alyvuogių arba šaltai spaustu saulėgrąžų aliejumi. 3. Laikykite šiltai, bet ne saulėje, 2–3 savaites, kasdien pakratydami. 4. Nukoškite, supilkite į tamsaus stiklo buteliuką.
Naudojimas: Tepkite ant sudirgusios, išsausėjusios ar pažeistos odos, ypač žiemą.
Medetkų arbata – švelni pagalba iš vidaus
Pasigaminti paprasta: – 1 arbatinį šaukštelį džiovintų žiedų užplikykite 250 ml karšto (nevirdulio) vandens; – Palikite 10–15 min.; – Gerkite šiltą, 1–2 puodelius per dieną, esant peršalimui, virškinimo sutrikimams, susilpnėjusiam imunitetui.
Patarimas: Skoniui pagerinti galite pridėti mėtų, ramunėlių ar medaus.
Kada ir kaip rinkti bei džiovinti medetkas, kad išliktų visas „gydomasis auksas“?
Medetkų nauda priklauso nuo to, kaip ir kada jas surenkame bei apdorojame. Tai – tarsi paruošti gerą žolelių arbatą: svarbiausia – kokybė!
Kada rinkti?
- Geriausias laikas: Vasaros vidurys, saulėta ir sausa diena, kai rasa jau išdžiūvusi – paprastai tarp 10 ir 14 val.
- Kokius žiedus rinkti? Tik pilnai prasiskleidusius, ryškius, be dėmių ar pažeidimų.
Kaip rinkti ir džiovinti?
- Nupjaukite žiedą su trumpu koteliu, dėkite į pintinėlę ar popierinį maišelį.
- Nedėkite į plastiką – žiedai gali „prakaituoti“ ir prarasti kvapą.
- Džiovinkite pavėsyje, gerai vėdinamoje vietoje, paskleidę vienu sluoksniu.
- Venkite tiesioginės saulės – ji naikina naudingas medžiagas.
- Laikykite stikliniuose ar drobiniuose induose, sausoje, tamsioje vietoje.
Tinkamai paruoštos medetkos išlieka ryškios, kvapnios ir traškios net visą žiemą!
Medetkų nauda grožiui: natūrali kosmetika jūsų odai
Gamtos dovanos – visada arčiau nei atrodo. Medetkų tepalai, losjonai ar aliejai – puiki pagalba tiek jautriai, tiek brandžiai odai.
Kam tinka medetkų kosmetika? – Sudirgusiai, paraudusiai, išbertai odai (egzema, dermatitas); – Po skutimosi ar depiliacijos; – Vaikų odelės priežiūrai; – Po saulės vonių, nudegimams; – Nagų, lūpų priežiūrai.
Kodėl tai svarbu? Medetkų sudėtyje esantys karotinoidai, flavonoidai ir eteriniai aliejai ramina, atstato, stimuliuoja natūralią odos regeneraciją. Tai – natūralus pasirinkimas, kai nenorite cheminių priedų.
Medetka – stiprus imuniteto ir sveikatos stiprintojas visai šeimai
Lietuvoje medetkos ypač vertinamos dėl plataus poveikio – tinka tiek vaikams, tiek suaugusiems, net vyresnio amžiaus žmonėms. Jos: – Padeda įveikti peršalimą; – Greitina atsigavimą po ligų; – Apsaugo nuo virusų, bakterijų; – Skatina žaizdų gijimą; – Gerina virškinimą, kepenų darbą; – Ramina nervus.
Leisk pasidalinti: ir mano šeimoje, kai kas nors susirgdavo ar įsipjaudavo, pirmiausia bėgdavome „pas medetką“. Močiutė sakydavo: „Kur medetka – ten liga greičiau traukiasi“. Ir ji klysti nemokėjo.
Ką sako mokslas? Medetka – pripažintas augalas ne tik liaudies, bet ir oficialioje medicinoje
Daugybė šiuolaikinių tyrimų patvirtina, kad medetka pasižymi: – Priešuždegiminėmis, – Antibakterinėmis, – Antivirusinėmis, – Imunostimuliuojančiomis, – Regeneruojančiomis savybėmis.
Lietuvos mokslininkai, taip pat Europos fitoterapijos asociacija pripažįsta medetką kaip vieną universaliausių vaistinių augalų, tinkamų tiek vidiniam, tiek išoriniam vartojimui (šaltinis: EFSA).
Kam reikėtų būti atsargiems vartojant medetkas?
Nors medetka – natūralus ir saugus augalas, kaip ir visi vaistiniai augalai, reikalauja atsakingo vartojimo.
Svarbiausi atsargumo aspektai: – Nenaudokite, jei esate alergiški astrinių šeimos augalams (ramunėlėms, chrizantemoms ir pan.). – Nėščiosioms ir maitinančioms moterims – vartoti tik pasitarus su gydytoju. – Sergant rimtomis lėtinėmis ligomis ar vartojant stiprius vaistus – būtina pasikonsultuoti su gydytoju arba vaistininku. – Nedideliais kiekiais medetką galima vartoti vaikams, tačiau visada pradėkite nuo mažos dozės ir stebėkite reakciją.
Kaip įtraukti medetką į kasdienį gyvenimą?
Patarimai, kurie padės natūraliai stiprinti sveikatą: – Turėkite namuose džiovintų medetkų žiedų – puikiai tinka arbatoms, kompresams, burnos skalavimui. – Laikykite šaldytuve šviežiai paruošto medetkų aliejaus – naudokite odos priežiūrai. – Bent kartą per savaitę išsivirinkite medetkų arbatos – ypač peršalimo sezonu ar po ligų. – Pabandykite pasigaminti naminių medetkų kremų ar tepalų – taupysite pinigus ir naudosite natūralią, patikimą priemonę.
Prisiminkime: paprastumas – didžiausia vertybė
Kartais atrodo, kad tik brangūs papildai ar vaistai gali padėti rūpintis sveikata. Tačiau dažnai pats stipriausias vaistas auga tiesiog mūsų kieme. Medetka – gyvas to įrodymas. Ji stiprina, ramina, valo organizmą, padeda išlaikyti grožį ir gerą savijautą.
Vertinkime tai, ką turime – ir pasinaudokime gamtos dovana kasdien.
DUK – Dažniausiai užduodami klausimai apie medetkas
Kas yra medetka ir kodėl ji laikoma vaistiniu augalu?
Medetka (Calendula officinalis) – tai žolinis augalas, kurio žiedai naudojami gydomiesiems tikslams. Ji turi priešuždegiminių, antibakterinių, žaizdas gydančių ir imunitetą stiprinančių savybių, todėl tinka tiek išoriniam, tiek vidiniam vartojimui.
Nuo kokių ligų padeda medetka?
Medetka padeda nuo žaizdų, nudegimų, odos sudirgimų, peršalimo, virškinimo sutrikimų, gerklės uždegimo, stomatito, opų, gastrito ir kt. Ji stiprina imuninę sistemą, ramina nervus.
Kaip vartoti medetką viduje?
Medetką galima vartoti kaip arbatą, užpilą ar nuovirą. Dažniausiai geriama po 1–2 puodelius arbatos per dieną, ypač peršalimo ar virškinimo problemų metu.
Kaip naudoti medetką išoriškai?
Medetkos nuoviras ar užpilas tinka žaizdų, nudegimų, odos bėrimų, spuogų gydymui. Medetkų aliejus ar tepalas – puiki priemonė jautriai ar sausai odai.
Ar medetkos tinka vaikams?
Taip, medetkos dažnai naudojamos vaikų odelės priežiūrai. Vis dėlto, prieš tai rekomenduojama atlikti alerginį testą ir vartoti atsargiai.
Kada rinkti medetkas ir kaip jas džiovinti?
Geriausia rinkti pilnai išsiskleidusius, ryškius žiedus saulėtą dieną. Džiovinti reikia pavėsyje, gerai vėdinamoje vietoje, saugoti nuo tiesioginės saulės.
Ar yra kontraindikacijų vartojant medetką?
Alergiškiems astrinių šeimos augalams žmonėms medetkos nerekomenduojamos. Nėščioms, žindančioms moterims ir sergantiems sunkiomis ligomis prieš vartojimą būtina pasitarti su gydytoju.
Kaip pasigaminti medetkų aliejaus namuose?
Į pusę stiklainio sausų medetkų žiedų užpilkite kokybišku aliejumi, laikykite šiltai 2–3 savaites, nukoškite ir laikykite tamsioje vietoje.
Išvada: Medetka – natūralus grožio ir sveikatos šaltinis, kurį verta atrasti iš naujo
Medetka nėra tik spalvingas kiemo papuošalas – tai natūrali, laiko patikrinta vaistinėlė, kurią verta įtraukti į kasdienę rutiną. Ji švelniai, bet užtikrintai padeda spręsti įvairias sveikatos problemas – nuo peršalimo iki odos bėrimų ar virškinimo sutrikimų.
Ar verta pabandyti? Neabejotinai. Nors farmacinis pasaulis siūlo šimtus preparatų, dažnai stipriausios priemonės auga šalia mūsų. Išdrįskite pasitelkti gamtos galią – ir pajusite skirtumą.
Norite daugiau natūralių patarimų ar receptų? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir sekite naujausias įžvalgas apie žoleles, sveikatą bei natūralią gyvenseną. Vertinkime, kas auga mūsų kieme – nes kartais paprastas augalas gali tapti didžiausiu gyvenimo stebuklu!
Daugiau įžvalgų rasite Aspektas.lt
Turite pastebėjimų ar minčių? Palikite komentarą – man įdomu išgirsti jūsų nuomonę!
Jeigu patiko šis straipsnis, kviečiu naršyti daugiau temų Aspektas.lt svetainėje. Čia rasite straipsnių apie sveikatą, patarimus kasdienai, aktualijas ir dar daugiau.
Ačiū, kad skaitote. Linkiu jums šviesios ir įkvepiančios dienos!